تزریق بوتاکس

بوتاکس
بوتاکس
shape
تزریق بوتاکس چگونه است؟ همه چیز در مورد آن + ویدئو - خدمات زیبایی لادن مرکز زیبایی لادن

تزریق بوتاکس در مرکز زیبایی لادن

تزریق بوتاکس یکی از پر مصرف ترین روش های دنیا برای زیبا و جوان سازی است. طبیعتا تزریق بوتاکس می تواند مزایا، معایب، و یک سری جوانب دیگر داشته باشد. در این محتوا ما به بررسی تمامی جوانب تزریق بوتاکس پرداخته ایم، پس با ما همراه باشید.

امروزه اکثر افراد و به خصوص خانم ها اهمیت زیادی به جوانی و زیبایی پوستشان می‌دهند و سعی دارند چین و چروک ‌هایی که در ناحیه های پیشانی، اطراف چشم‌ ها، خط اخم و خط لبخند در صورتشان ایجاد شده است را از بین ببرند. به همین دلیل به دنبال راهی برای از بین بردن نشانه‌ های پیری در پوستشان و جوان‌ تر نشان دادن پوستشان هستند. یکی از کم‌ خطر ترین و محبوب‌ ترین گزینه ها بوتاکس است که در ادامه به تشریح بیشتر این روش می پردازیم.

بوتاکس چیست؟ آیا تزریق بوتاکس مناسب است؟

بوتاکس یکی از پرطرفدارترین روش های جوان سازی پوست و از بین بردن چین و چروک آن می باشد. سابقه استفاده از بوتاکس به حدود 50 سال می رسد اما استفاده موثر از بوتاکس برای محو کردن خطوط چین و چروک پوست به حدود 15 سال می رسد.

بوتاکس روشی برای جوان سازی پوست و در واقع نوعی تزریق موضعی است که باعث فلج شدن موقت عضلات و بهبود چین و چروک های سطحی و عمقی پوست می شود. این روش یکی از روش های کم تهاجمی برای برطرف سازی علائم پیری پوست است و ماده تزریقی آن که ماهیت پروتیئنی از سم نوعی باکتری استخراج شده است با فلج و محدود کردن حرکت عضلات چین و چروک ها را محو می کند.

بوتاکس نوعی سم یا داروی تزریقی است که با فلج کردن عضلات چهره باعث از بین رفتن خطوط چین و چروک آن می شود. بوتاکس از سم بوتولونیوم نوع A ساخته می شود که بعد از تزریق در بافت های زیرین پوست باعث فلج شدن عضلات  آن می شود.

یکی از دلایل مهم ایجاد چین و چروک بر روی صورت حرکت عضلات صورت است پس وقتی این عضلات به وسیله تزریق بوتاکس فلج شود خود بخود خطوط چین و چروک صورت محو می شود. بوتاکس روشی غیر تهاجمی و ایمن برای برطرف کردن چین و چروک پوست صورت است.

تزریق بوتاکس چیست

تزریق بوتاکس روشی موثر و مفید برای بر طرف کردن خطوط ظریف و چین و چروک اطراف چشم، خط اخم و خطوط افقی پیشانی است که می تواند بازده خوب و موثری داشته باشد. بوتولونیوم نوع A دارویی تزریقی است که بوتاکس از آن ساخته می شود.

بوتولونیوم نوعی ماده سمی برای اعصاب یا نوروتوکسین است که می تواند عملکرد اعصاب را به شکل موضعی برای یک زمان مشخص مختل نماید.‌

عضلات ارادی بدن مثل چهره در صورتی که تحرک داشته و منقبض و منبسط شوند پیامی از طرف مغز به وسیله اعصاب حرکتی به آن ها ارسال می شود که باعث شل شدن پوست و ایجاد چین و چروک بر روی آن می گردد‌ اما وقتی سم بوتولونیوم  در یک فرایند مشخص به عضلات موضعی خاص از بدن مثل چهره تزریق شود عملکرد عصب حرکتی مختل شده و عضله فلج می شود.

از ویژگی های بوتولونیوم استفاده شده در داروی بوتاکس آن است که ایمن است چون خطرات اصلی سم بوتولونیوم توسط باکتری تولید می شود و زمانی این سم می تواند برای انسان و موجودات زنده کشنده باشد که وارد فرایند گردش خون شود.

اما در زمان استفاده درمانی، تزریق بوتاکس برای برطرف کردن خطوط چین و چروک به شکل موضعی انجام می شود که باعث می گردد خطرات جانبی این سم برای بدن به حداقل ممکن کاهش پیدا کند.

 

چرا باید بوتاکس کنیم؟

شما می توانید برای رفع مشکلات پوستی تان مانند رفع چین و چروک پوست و دیگر مزایایی که در متن زیر گفته شده است، بوتاکس کنید. بعضی از مشکلاتی که بوتاکس قادر به رفع آن هاست عبارت اند از:

 • رفع چین و چروک‌ های اطراف چشم‌
 • محو کردن خط اخم
 • رفع خطوط افقی پیشانی (جهت مطالعه بیشتر در مورد بوتاکس پیشانی اینجا کلیک کنید.)
 • از بین بردن چروک‌ های گردن
 • بالا بردن گوشه‌ های لب
 • تزریق بوتاکس به بینی
 • تزریق بوتاکس برای افتادگی پلک
 • رفع پریدن پلک و یا پرش عضلات چشمی
 • تزریق بوتاکس برای میگرن 
 • درمان اسپاسم عضلات گردن
 • درمان مثانه‌ پرکار یا بیش فعال
 • درمان تعریق بیش از حد

بوتاکس و مزایای آن

 

تزریق کردن بوتاکس چه کاربردی برای ما دارد؟

بوتاکس همانطور که گفته شد به عنوان فراورده ای تزریقی برای برطرف کردن خطوط چین و چروک صورت شناخته می شود اما کاربرد بوتاکس به این حد محدود نمی شود و کارکرد های آن به دو دسته زیبایی و درمانی تقسیم می شود.

از کارکردهای زیبایی بوتاکس می توان به مواردی مانند برطرف کردن خطوط چین و چروک اطراف چشم که با نام چین و چروک پنجه کلاغی شناخته می شود، محو کردن خط اخم، رفع خطوط پیشانی، از بین بردن چروک گردن، بالا بردن گوشه های لب و نوک بینی اشاره نمود.

از کارکردهای درمانی تزریق بوتاکس هم می توان به مواردی مثل برطرف کردن افتادگی پلک، پریدن پلک یا پرش عضلات چشمی، میگرن‌‌ مزمن، اسپاسم عضلات گردن، مثانه پرکار یا پیش فعال، تعریق بیش از حد، برخی از اختلالات عصبی مثل فلج مغزی اشاره نمود.‌

بوتاکس چه عوارضی دارد

 

مضرات و عوارض احتمالی تزریق بوتاکس

بوتاکس یک روش و فرایند زیبایی و درمانی تزریقی است که اگر به وسیله افراد متخصص و آگاه انجام شود تقریبا روش ایمن بوده و عوارضی ندارد. اما در صورت فراهم نبودن شرایط می توان از عوارض اصلی این روش جوان سازی پوست به سردرد، درد و علائم شبیه به سرما خوردگی و در موارد نادر به افتادگی ابرو یا پلک اشاره کرد.

در روز های اولیه بعد از تزریق بوتاکس زیباجویان در برخی از موارد شاهد قرمزی، تورم و حتی کبودی خواهند بود که البته خیلی زود هم برطرف می‌ شوند. همچنین این روش درمانی کاملا بدون درد است؛ زیرا پزشک متخصص از بی حسی هایی مانند کرم بی ‌حس‌ کننده در ناحیه تزریق بوتاکس استفاده می‌ کند.

 هرچند ممکن است بعد از اثر بی‌حسی تا حدی احساس درد خفیفی داشته باشید که البته قابل تحمل است. با توجه به موارد گفته شده تزریق بوتاکس عملی بی ‌خطر و تقریبا کم ریسک است که برای افراد سالم و واجد شرایط مناسب است.

نحوه انجام بوتاکس

بوتاکس نوعی داروی تزریقی است و با استفاده از سوزن های بسیار ظریف به ناحیه مورد نظر تزریق می شود تا با فلج کردن عضلات آن ناحیه تاثیرات خود را اعمال کند.

هزینه های تزریق بوتاکس چقدر است؟

هزینه تزریق بوتاکس به فاکتور های متعددی بستگی دارد، براساس فاکتور های زیر هزینه تزریق بوتاکس متفاوت خواهد بود.

 • برند بوتاکس
 • محل تحت درمان
 • عمق خطوط
 • نوسانات ارزی
 • میزان دوز تزریقی

انواع برند های بوتاکس بهترین آن کدام است؟

شرکت آلرگان اولین برند تولید کننده سم بوتولینوم بود که تولیداتش جزء با کیفیت‌ ترین محصولات هستند ولی این برند بوتاکس در ایران نایاب یا بسیار کم یاب است.

برند بوتاکس دیسپورت نیز برند تولید انگلستان است که یکی از محبوب ‌ترین و پر طرفدار ترین محصولات در ایران محسوب می ‌شود.

برند نورونوکس ساخت کشور کره می باشد.

بوتاکس مصپورت هم ساخت ایران است.

البته لازم به ذکر است که برند مسپورت و نورونوکس به دلایل تحریم های بی اساس تاییدیه FDA را ندارند ولی مورد تایید وزارت بهداشت کشور ایران هستند. بهتر است برای انتخاب برند بوتاکس ابتدا با کارشناسان مرکز زیبایی لادن تماس داشته باشید و یک مشاوره رایگان برای بوتاکس داشته باشید.

 دو برند مسپورت و نورونوکس قیمت پایین‌ تری نسبت به برند های دیگر دارند و از لحاظ ایمنی و نیز اثرگذاری تقریباً با برند های بوتاکس آلرگان و دیسپورت برابری می‌ کنند.

همچنین بخوانید : بوتاکس دیستون چیست؟ قیمت و عوارض آن

میزان ماندگاری بوتاکس چقدر است

 میزان ماندگاری بوتاکس چقدر است؟

به طور کلی می توان گفت که اثرات بوتاکس به منظور جوانسازی پوست، تقریبا بین ۴ الی ۶ ماه بعد از تزریق بوتاکس ماندگار است.

 از موثر ترین عوامل در ماندگاری بوتاکس، محل تحت درمان و نیز میزان بوتاکس تزریق شده می باشد. البته به جز این‌ عوامل، عوامل دیگری هم در ماندگاری اثرات بوتاکس تاثیر می‌ گذارند که این عوامل شامل موارد زیر هستند‌.

 • سن فرد
 • میزان الاستیسیته یا انعطاف پذیری پوست
 • عمق چین و چروک‌ ها و یا خطوط پوستی
 • نوع بوتاکس و مهارت تزریق کننده

ماندگاری بوتاکس به چه عواملی وابسته است؟

ماندگاری بوتاکس به عوامل مختلفی بستگی دارد. برخی از این عوامل مرتبط با افراد هستند و برخی دیگر تنها به کلینیک و پزشک مورد نظر ربط دارند. با این حال، عوامل موثر بر ماندگاری بوتاکس را می‌توان به موارد زیر دسته‌بندی کرد:

نوع بوتاکس

نوع بوتاکس مورد استفاده برای تزریق در پوست و کیفیت آن تأثیر قابل توجهی بر ماندگاری آن دارد.

مقدار بوتاکس

مقدار بوتاکس تزریق شده نیز بر ماندگاری آن تأثیرگذار است. مقدار زیادی از بوتاکس باعث کند شدن جذب آن در بدن شده و باعث کاهش ماندگاری آن می‌شود.

تجربه پزشک

تجربه پزشک در انجام فرآیند تزریق بوتاکس نیز بر ماندگاری بوتاکس تأثیر دارد. پزشک باید مقدار مناسبی از بوتاکس تزریق کند تا ماندگاری آن بیشتر شود.

رعایت مراقبت‌های پس از تزریق

رعایت مراقبت‌های پس از تزریق بوتاکس، ماندگاری آن را بیشتر می‌کند. از جمله این شرایط می‌توان به جلوگیری از لمس و فشار دادن بر روی منطقه تزریق شده، اجتناب از ورزش های سنگین، مصرف الکل و داروهایی که خون را رقیق می‌کنند، اشاره کرد.

سن و وضعیت سلامت

سن و وضعیت سلامت فرد نیز بر ماندگاری بوتاکس تأثیر دارد. افراد با سلامت بدنی به طور کلی بوتاکس را بهتر جذب می‌کنند و ماندگاری آن نیز بیشتر است.

به طور کلی، برای افزایش ماندگاری بوتاکس، باید نوع مناسبی از بوتاکس را انتخاب، مقدار مناسبی از آن را تزریق، از پزشک با تجربه استفاده و شرایط پس از تزریق را رعایت کنید.  این مهم است که به سلامت بدنی خود در طی تزریق بوتاکس توجه کنید.
 

چه کسانی می توانند بوتاکس را انجام دهند؟

افرادی که سالم هستند و دارای محدودیت ها و بیماری هایی که در ادامه مطلب گفته شده نیستند، می توانند از بوتاکس برای رفع مشکلاتی هم چون چین و چروک و… پوستشان استفاده کنند. ضمنا خانم ها در دوران بارداری و شیردهی نمی توانند بوتاکس کنند.

چه کسانی نمی توانند بوتاکس را انجام دهند؟

توجه کنید که تزریق بوتاکس برای افرادی که دارای محدودیت های زیر هستند، خطرناک است و می‌تواند مشکلات جدی را برای آن ها به وجود آورد‌.

 • خانم‌ های باردار و شیرده
 • افراد دارای مشکلات عضلانی
 • افراد دارای مشکلات انعقاد خون
 • افراد دارای حساسیت به ترکیبات بوتاکس یا سم بوتولیسم
 • افراد در حال مصرف دارو های ضد انعقاد
 • افراد مبتلا به بیماری‌هایی مانند MST، سرطان، نارسایی کلیوی و…
 • افرادی که ضعف سیستم ایمنی دارند
 • افراد دارای حساسیت‌ های پوستی، زخم باز و نیز تب‌خال فعال

بهترین نقاط جهت تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس برای کاهش چین و چروک صورت در نقاط مختلفی انجام می‌شود. در زیر بهترین نقاط صورت برای تزریق بوتاکس را ذکر می‌کنیم:

خطوط افقی پیشانی

تزریق بوتاکس در خطوط افقی پیشانی، باعث کاهش چین و چروک در این ناحیه می‌شود.

خطوط عمودی بین ابروها

تزریق بوتاکس در خطوط عمودی بین ابروها، خط ابرو را از بین می‌برد.

خطوط اطراف چشم

تزریق بوتاکس در خطوط اطراف چشم، باعث کاهش چین و چروک در این منطقه و بهبود ظاهر چشم‌ها می شود.

خطوط اطراف دهان

با تزریق بوتاکس در خطوط اطراف دهان، چین و چروک در این منطقه بهبود پیدا کرده و ظاهر لب‌ها بهتر می‌شود.

خطوط گردن

بوتاکس در خطوط گردن می‌تواند باعث کاهش چین و چروک در این منطقه و بهبود ظاهر گردن شود.

به افراد توصیه می‌شود که تزریق بوتاکس را تنها توسط پزشکان و پرستاران مجرب و در کلینیک معتبر نجام دهند. همچنین، قبل از انجام هرگونه فرآیند پزشکی، نیاز است با پزشک خود مشورت کنید.

اقدامات قبل از تزریق بوتاکس

اقدامات قبل از بوتاکس مجموعه ای از اقدامات ساده ای است که به کاهش عوارض احتمالی بوتاکس کمک می کند این اقدامات شامل موارد زیر هستند.

انتخاب درست مرکز تزریق بوتاکس

بوتاکس یکی از محبوب‌ ترین و پر طرفدار ترین روش‌ های جوانسازی کم ‌تهاجمی و نیز بدون جراحی در ایران است. بر همین اساس در مکان‌ های مختلف و به دست افراد غیرمتخصص نیز تزریق می‌ شود. با این حال طبق قانون، تزریق بوتاکس باید به دست پزشک متخصص انجام شود.

هر چند از لحاظ قانونی پزشکان عمومی هم می‌ توانند تزریق فیلر را انجام دهند ولی از نظر تکنینکی، بهتر این است که پزشک متخصص پوست و یا جراح پلاستیک تزریق بوتاکس را انجام بدهند.

افرادی مانند پزشکان متخصص پوست شناخت بالایی از آناتومی صورت دارند و به همین منظور بوتاکس را دقیقاً در بخشی از صورت و به اندازه‌ معینی تزریق می ‌کنند که بیشترین ماندگاری و نیز بهترین نتیجه را داشته باشد.

برای انتخاب مرکز تزریق بوتاکس حتما باید موارد زیر را بررسی کنید:

 • تجربه، دانش و نیز مجوز های کلینیک
 • نمونه درمان‌ های انجام شده
 • نظرات مثبت بیماران و مراجعین قبلی
 • مراجعه حضوری و مشاوره با متخصص کلینیک

تدوین برنامه‌ تزریق بوتاکس

پس از این که مرکز مناسب برای تزریق بوتاکس را انتخاب کردید، باید برای جلسات درمانی خود برنامه داشته باشید. با توجه به‌ اینکه بوتاکس یک داروی موقت می باشد و بعد از مدتی اثر آن از بین می‌رود و هم چنین صورت هر شخص هم زیبایی منحصر به فرد خود را دارد بنابراین برنامه‌ و محل تزریقات بوتاکس باید با توجه به شرایط پوست شما تعیین شود. توجه داشته باشید که حتما قبل از تزریق باید موارد زیر را بررسی کنید.

 • انتظارات و اهدافتان از تزریق بوتاکس
 • گرفتن شرح حال و معاینه‌ دقیق پوستتان
 • بررسی عضلات صورت
 • بررسی امکان برآورده کردن انتظاراتتان

برآورد هزینه‌ های تزریق بوتاکس

مسئله دیگری که حتما باید به آن توجه کنید، هزینه‌ ی تزریق بوتاکس است. تزریق کردن بوتاکس یک درمان موقتی برای مشکلاتی نظیر چین و چروک های صورت و… است که معمولا بین ۴ تا ۶ ماه ماندگاری اثرات آن را می توان مشاهده کرد.

 توجه داشته باشید که اگر بعد از مرحله اول تزریق بوتاکس به این نتیجه رسیدید که نتایج آن برایتان خوش‌آیند است، حتما باید بین ۲ تا ۶ جلسه در سال برای تمدید تزریق بوتاکس به کلینیک مناسب مراجعه کنید. عوامل متعددی بر قیمت تمام شده بوتاکس موثر اند که شامل موارد زیر هستند.

 • برند بوتاکس
 • محل درمان و هدف

نقاط تزریق بوتاکس

بوتاکس می تواند به عضلات مورد نظر در هر ناحیه ای تزریق شود ولی بیشتر برای صورت و علی الخصوص پیشانی، ناحیه اطراف چشم، ناحیه اطراف لب و… مورد استفاده قرار می گیرد.

مراقبت های قبل از انجام بوتاکس

دقیقا همان‌ اندازه که مراقبت‌ های بعد از تزریق بوتاکس اهمیت بسیار زیادی دارند، بنابراین رعایت توصیه‌ ها و دستورات پزشک متخصص قبل از تزریق بوتاکس نیز بسیار مهم است.

 در نظر داشتن این موارد باعث می‌شود که عوارض تزریق بوتاکس خیلی زودتر برطرف شده و نتایج دلخواه بوتاکس خود را به نمایش بگذارند. ما در این بخش از گفتار توصیه ‌های عمومی قبل از تزریق بوتاکس را خدمت شما ارائه خواهیم کرد.

 • حداقل تا ۱۰ روز قبل از تزریق بوتاکس از مصرف دارو هایی که رقیق‌کننده خون هستند و ضدالتهابی غیراستروئیدی هستند مانند آسپرین و ایپوبروفن خودداری کنید. در صورتی‌ که شما نمی‌توانید داروهایی مصرفیتان را قطع کنید حتما باید با پزشک معالج خود مشورت کرده و نظرات پزشک را نیز به درمانگر خود در کلینیک انتقال دهید.

 

 • حداقل از ۲۴ ساعت قبل از تزریق بوتاکس از مواد غذایی و نوشیدنی ‌های دارای الکل استفاده نکنید. چرا که الکل با ایجاد اختلال در فرایند گردش خون، روند بهبود کبودی‌ ها یا خون‌ مردگی‌ های بعد از تزریق بوتاکس را با مشکل مواجه می‌ کند.

 

 • توجه داشته باشید که تا یک هفته قبل از تزریق بوتاکس مو های صورت خود را وکس و اپیلاسیون نکنید و حتی از شیو کردن و بند انداختن نیز جدا خودداری کنید. لازم به ذکر است که حتی استفاده از کرم‌ های موبر و بلیچینگ پوست هم نباید استفاده کرد و ممنوع است.

 

 • اگر پوست شما دچار آفتاب‌سوختگی شده است ابتدا بهتر است نسبت به درمان آفتاب سوختگی آن اقدام کنید و سپس تزریق بوتاکس را انجام دهید.

 

 • اگر که شما در مقابل درد فردی حساس هستید و فکر می‌کنید که فرایند تزریق بوتاکس می‌تواند برای شما آزار دهنده باشد، ابتدا با پزشک خود مشورت کنید که قبل از شروع جلسه تزریق بوتاکس یک قرص استامینوفن بخورید.

 

 • اگر که شما مبتلا به بیماری ‌هایی خاص نظیر مشکلات انعقاد خون هستید و یا حتی سابقه حساسیت به سم بوتولیسم دارید، حتما باید قبل از تزریق پزشک خود را مطلع کنید.

 

 • هم چنین اگر سابقه تب‌خال دارید این موضوع را نیز باید در جلسات مشاوره به پزشک خود اطلاع دهید.

 

 • اگر پزشک شما در طول جلسات مشاوره دارویی برای شما تجویز کرده است باید حتما داروها را سر وقت و به‌طور کامل مصرف کرده تا بعد از تزریق بوتاکس مشکل خاصی برایتان ایجاد نشود.

در نهایت در مراقبت ‌های قبل از تزریق بوتاکس مهم‌ ترین مسئله این است که با پزشک خود تعارف نداشته باشید و هر چیزی که پیرامون تزریق بوتاکس شنیده‌ و باعث ایجاد نگرانی در شما شده است را باید با او در میان بگذارید.

مراقبت های بعد از انجام بوتاکس

 • در چند ساعت اولیه بعد از تزریق بوتاکس در معرض نور مستقیم خورشید یا حرارت قرار نگیرید.
 • ۴ ساعت بعد از تزریق بوتاکس ورزش های سبک مانند پیاده‌روی یا نرم دویدن مشکلی ایجاد نمی‌کند.
 • بلافاصله بعد از تزریق بوتاکس استفاده از مواد آرایشی مختلف مشکلی ایجاد نمی کند.
 • برای از بین بردن تورم و نیز کبودی‌ های موجود در ناحیه تزریق بوتاکس می ‌توانید از کمپرس یخ استفاده کنید.
 • بعد از گذشتن ۴ ساعت از تزریق بوتاکس می‌ توانید به‌صورت طاق‌ باز و بدون اینکه فشار به صورتتان وارد شود بخوابید.
 • حتما تا یک روز بعد از تزریق بوتاکس از انجام ورزش‌ های سنگین و یا هر فعالیتی که باعث تعریق می ‌شود خودداری کنید.
 • حتما تا ۴ ساعت بعد از تزریق بوتاکس محل تزریق را لمس نکنید و فشار ندهید.
 • توجه داشته باشید که تا ۲۴ ساعت بعد از تزریق سر خود را اصلا خم نکنید.
 • الزامی است که تا ۴ ساعت بعد از تزریق بوتاکس از دراز کشیدن خودداری کنید.
 • تا دو روز بعد از تزریق بوتاکس به استخر، سونا، جکوزی و هر مکانی که ممکن است ناقل عفونت باشد نروید.

درمان لبخند لثه ای با بوتاکس

 

لبخند لثه‌ای به معنای نمایش بیش از حد لثه‌های بالای دندان‌ها است که ممکن است باعث ایجاد احساس ناراحتی و کمبود اعتماد به نفس در افراد شود. درمان لبخند لثه ای با تزریق بوتاکس، با کاهش قدرت عضلاتی که باعث بلند شدن لثه‌ها در هنگام خندیدن هستند، درمان می‌شود.

برای درمان لبخند لثه‌ای با بوتاکس، پزشک ابتدا ناحیه اطراف لب و لثه را بررسی می‌کند و سپس نقاطی را که باید تزریق بوتاکس در آن‌ها انجام شود را مشخص می‌کند. سپس، با تزریق بوتاکس در نقاط مشخص شده، قدرت عضلاتی که باعث بلند شدن لثه‌ها هستند، کاهش پیدا کرده و لثه‌ها کمتر بلند می‌شوند، در نتیجه لبخند زیباتر و بدون نمایش بیش از حد لثه‌ها به دست می‌آید.

درمان لبخند لثه‌ای با بوتاکس، یک فرآیند بدون جراحی و سریع است و معمولاً تا چند هفته پس از تزریق، نتایج مشخص می‌شوند. ماندگاری این درمان معمولاً تا چند ماه است و پس از آن نیاز به تزریق مجدد بوتاکس است.

جلوگیری از تعریق کف پا و کف دست با بوتاکس

بعضی از افراد که به هایپرهیدروزیس مبتلا هستند تعرق بیش از حد معمول دارند مثلاً در دماهای معمولی عرق می کنند و حجم عرق آن ها خارج از کنترل و بیش از حد نرمال است. اگر مشکل این افراد با مصرف داروهای ضد تعریق برطرف نشود، بهترین راهکار برای جلوگیری از تعریق بیش از حد استفاده از بوتاکس است.

 مکانیزم عمل بوتاکس در این زمینه به این شکل است که بوتاکس اعصاب تحریک کننده غدد عرقی را مسدود می کند بدین ترتیب غدد عرق پیغام کمتری دریافت می کنند و در نتیجه تعریق فرد به حد قابل توجهی کاهش می یابد.

کنترل میگرن با بوتاکس

میگرن ها سردرد های مزمن و تکرار شونده ای هستند که شدت متغییری دارند. بیمارانی که میگرن آن ها با درمان های دارویی بهبود نیافته است می توانند تزریق بوتاکس میگرن را هم به عنوان یک راه حل درمانی برای بهبود سردرد های میگرنی تست کنند. بوتاکس با فلج کردن و شل کردن عضلات می تواند به کاهش درد ناشی از میگرن کمک کند.

تزریق بوتاکس به پیشانی

تزریق بوتاکس به پیشانی یکی دیگر از روش‌ های جوانسازی با تزربق است. به این ترتیب اثرات چین و چروک که مرتبط با پیشانی هستند، کاملا از بین می‌ روند. بخش پیشانی که شامل خطوط اخم بین ابرو و خطوط پیشانی است، به طور کامل محو می شوند.

چند نکته در تزریق بوتاکس به پیشانی

 • این تزریق باید توسط متخصصان و در یک کلینیک معتبر انجام شود.
 • در این تزریق خطوط و چین و چروک ریز پیشانی از بین می روند.
 • تزریق پیشانی یک روش سریع و ایمن برای از بین بردن چین و چروک پیشانی است.
 • می توان گفت تزریق بوتاکس به پیشانی یکی از روش‌ های بدون درد بوتاکس است.
 • از آن جایی که چین و چروک های پیشانی به افزایش سن چهره شدت می بخشد، می توان گفت بوتاکس پیشانی تاثیر زیادی بر جوان شدن چهره شما دارد.

بوتاکس پیشانی برای چه افرادی مناسب است؟

اگر جزو افرادی هستید که چین و چروک تقریبا شدیدی به صورت افقی و ردیفی روی پیشانی خود دارید، این کار پیشنهادی مناسب برای اضافه کردن لبخند و جوانی به چهره شماست.

همچنین اگر در بین ابرو و کناره‌ های چشم خود چین و چروک دارید، یا می‌ خواهید که به کشیدگی چشم های خود اضافه کنید، این یک پیشنهاد مناسب برای شماست.

آیا بوتاکس پیشانی رایج است؟

بله؛ بوتاکس پیشانی یکی از رایج ترین انواع بوتاکس است که بین افراد زیادی محبوبیت دارد. زیرا یکی از موثرترین روش‌ های جوانسازی چهره است و اثرات مخربی ندارد. ضمنا به تغییرات چهره کمک زیادی می کند

تزریق بوتاکس به سینه 

با پیشرفت علم و تحقیقات فراوانی که جراحان پلاستیک در این زمینه انجام داده اند، دیگر بزرگ کردن سینه ها کار غیر ممکنی نیست. راه های مختلفی برای انجام این کار وجود دارد که از میان آن ها می توان به کاشت پروتز و تزریق چربی اشاره کرد. تزریق چربی و پروتز، دو روش تهاجمی هستند که به افزایش حجم سینه و بزرگ کردن آن کمک می کنند. در روش پروتز یک قطعه سیلیکونی وارد سینه می شود و اندازه را بزرگ‌تر می کند.

این روش با جراحی انجام می شود و نیاز به برش و بخیه دارد. البته، بخیه ای که در این جا انجام می شود نامرئی است و آسیبی به زیبایی سینه نمی رساند. در روش تزریق چربی، چربی اضافی که در دیگر نقاط بدن انسان وجود دارد، با استفاده از تکنیک لیپوساکشن خارج می شود و به سینه تزریق می گردد.

 تزریق چربی با استفاده از سوزن های مخصوصی با نام کانولا انجام می شود و نیاز به چند برش بسیار کوچک بر روی بدن دارد. این دو روش، تکنیک های موفقی هستند و معمولا نتیجه خوبی دارند.

بیشتر بخوانید : تزریق بوتاکس سینه

تزریق بوتاکس به واژن

تزریق بوتاکس در واژن علاوه بر رفع چین و چروک، افتادگی را نیز کاهش می دهد و باعث حجم دهی به لابیا می گردد. تزریق بوتاکس واژن تنها برای افراد مسن نیست! بانوان جوانی که لابیای لاغر یا نامتقارن دارند نیز می توانند از این روش برای زیباسازی و حجم دهی به لابیا استفاده کنند. تزریق بوتاکس لابیا را سفت تر می کند و تناسب را نیز در آن ایجاد می نماید.

توقع ما از جوانسازی با بوتاکس

همان طور که گفته شد با تزریق بوتاکس چین و چروک ها پر می شوند و بر همین اساس جوانسازی با بوتاکس صورت می گیرد.

تزریق بوتاکس به زیر بغل چه عوارضی دارد

معمولا اگر تزریق بوتاکس زیر بغل به صورت حرفه ای توسط پزشک متخصص صورت بگیرد هیچ گونه درد و عارضه جانبی ندارد ولی ممکن است در مواردی عوارضی مانند کبودی زیر بغل، سردرد، ضعف عضلانی و… پیش بیاید. در موارد نادر علائم تشدید و ممکن است مشکل در کنترل ادرار و ضعف بینایی هم رخ دهد.

تزریق بوتاکس مصپورت

بوتاکس مصپورت، یکی از بهترین و محبوب ترین برند های بوتاکس در کشور ایران می باشد. این برند از بوتاکس دارای عوارض احتمالی بسیار کمی است و همچنین در کنار کارایی بسیار بالای آن، مقرون به صرفه نیز می باشد. مرکز زیبایی لادن با داشتن متخصصین خود علاوه بر برند های خارجی بوتاکس، از این برند ایرانی با کیفیت نیز استفاده می کند و شما می توانید از این نوع از بوتاکس برای خود استفاده کنید.

بیشتر بخوانید : بوتاکس مصپورت چیست؟

 آیا تزریق بوتاکس ایمن است؟

هرچند به دلیل استفاده از سم بوتولینوم در بوتاکس ممکن است ایمنی آن با تردید مواجه باشد ولی طی سالیان زیادی که از بکارگیری بوتاکس به عنوان یک روش درمانی برای بر طرف کردن چین و چروک گذشته است عوارض قابل توجه و خطرناکی از این روش گزارش نشده است.

به زبان ساده می توان گفت که به دلیل استفاده از یک ماده سمی در این روش درمان در مورد آن اغراق شده است. اگر انجام بوتاکس در یک محیط ایمن و به وسیله پزشک یا تکنسین ماهر انجام شود عوارض قابل توجهی نخواهد داشت و می تواند روشی مناسب برای از بین بردن چین و چروک قسمت های مختلف بدن بخصوص چهره باشد.

 همانطور که گفته شد در روش بوتاکس از سم رقیق شده بوتولینم استفاده می شود این سم بسیار خطرناک است و در غلظت های بالا ممکن است موجب بوتولیسم شود.‌

بوتولیسم ممکن است در اثر مسمومیت موجب فلج دائم عضلات بدن شود ولی تزریق این سم در بوتاکس محدود است و در بافت پوست و محل تزریق باقی می ماند و هیچگونه عوارض منفی برای بدن ندارد.

بوتاکس

برندهای معتبر بوتاکس

بوتاکس در واقع نام تجاری معروفترین برند تولید کننده سم بوتولینوم برای مصارف زیبایی در سراسر جهان است. این برند ساخت یک شرکت فرانسوی به نام Allergan استکه نخستین برند تولید سم بوتولینوم در جهان محسوب می شود.

 این برند چنان مقبولیتی در میان جامعه هدف خود پیدا کرده است که امروزه بوتاکس به عنوان نماد تزریق سم بوتولینوم شناخته می شود. البته باید توجه داشت که شرکت های معتبر زیادی در جهان به تولید توکسین های بوتولینوم می پردازند و تولید این داروی زیبایی به برند بوتاکس محدود نمی شود.

 در ایران بوتاکس های زیادی برای زیباییوارد می شوندکه از نمونه های معتبر و پر مصرف آن می توان به دیسپورت، مصپورت، نورونوکس و زئومین اشاره نمود که در اکثر مراکز زیبایی معتبر یافته می شوند.

کاربردهای بوتاکس

امروزه تزریق بوتاکس به عنوان یکی از روش های غیر تهاجمی برای جوان سازی و ترميم پوست محسوب شده و به شکل گسترده در مراکز مختلف زیبایی انجام می شود. در این روش تزریق سم بوتولینوم باعث فلج نسبی و موقتی عضلات پوست شده و صاف شدن پوست را به دنبال دارد.

 از کاربرد های متداول بوتاکس می توان به کارکرد زیبایی و درمانی اشاره نمود. در کاربرد زیبایی از بوتاکس برای فلج کردن عضلات و جلوگیری از چین و چروک‌ پوست استفاده می شود یعنی عضله هدف به وسیله فلج شدن از روال کارکرد معمول خود که باعث شل شدن پوست و چین و چروک می شود خارج شده و تقریبا پوست صاف می شود.

در روش و کارکرد زیبایی بوتاکس چین و چروک اطراف دهان و چشم ها برطرف می شود و در روش درمانی آناز سم بوتولینوم برای بیماری های مثل سردرد های میگرنی استفاده می شود که بدن بیمار مقاوم به درمان های معمول بوده یا قادر به استفاده از داروهای معمول به شکل متناوب یا مداوم نیستند.

کاربردهای زیبایی تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس یا سم ضعیف شده بوتولینوم بیشتر دارای کارکرد های زیبایی است که از مهمترین کارکرد های آن می توان به مواردی مثل برطرف کردن چین و‌چروک دینامیک ناشی از حرکت ماهیچه ها که بیشتر در چهره کاربرد دارد.

 جلوگیری از پیشرفت و توسعه چین و چروک های استاتیک ناشی از کاهش انعطاف پذیری پوست که باعث آویزان شدن پوست بخصوص چهره می شود.‌ برطرف کردن خط اخم، از بین بردن چین و چروک در ناحیه چانه، گردن و دور لب ها، بالا کشیدن گوشه لب ها که در اثر کهولت سن یا مشکلات دیگر آویزان شده و تعادل چهره را مخدوش کرده باشد.‌

جلوگیری از دیده شدن بیش از اندازه لثه در هنگام خندیدن یا برطرف کردن خط لبخند، بالا بردن نوک بینی و نرمال کردن شرایط آن برای از بین رفتن نابهنجاری های چهره و … اشاره کرد.

 کاربردهای درمانی تزریق بوتاکس

تزریق سم بوتولینوم یا بوتاکس علاوه بر کاربرد های زیبایی که دارد و در مراکز مختلف به شکل گسترده قرار می گیرد دارای کارکردهای درمانی هم می باشد که در صورت استفاده درست می تواند نتایج خوبی برای بیماران این حوزه داشته باشد.

 از جمله کارکردهای درمانی تزریق بوتاکس می توان به مواردی مثل رفع تعریق زیاد در کف دست و ما و زیر بغل، تحلیل عضله و کوچک کردن آن بخصوص در ساق پا، از بین بردن دندان قروچه به شکل کاهش حجم عضلات مسئول جویدن، درمان و برطرف کردن کجی گردن‌ با رفع انقباض عضلات این ناحیه، درمان پلک زدن زیاد و غیر قابل کنترل، درمان کمر درد و اسپاسم گردن، درمان میگرن و سردرد های تنشی و خوشه ای، درمان و برطرف کردن اختلالات ماهیچه ای چشم مثل تنبلی و لوچی، درمان مثانه بیش فعال و بزرگی پروستات، درمان شقاق مقعد و … اشاره نمود.

 هر چند وقت یکبار می توان بوتاکس کرد ؟

معمولا استفاده از بوتاکس یا تزریق بوتولینوم با توجه به نوع عارضه، شدت و محل آن و بخصوص نوع بوتاکس که مورد تایید وزارت بهداشت باشد می تواند متفاوت باشد.

 برای انجام بوتاکس نیاز به کارهای اولیه ای نیست و پس از ضد عفونی نقطه هدف، دوز مناسب بوتاکس با سوزنی بسیار کوچک برای حصول نتیجه مطلوب تزریق می شود. با توجه به محل تزریق و نوع نابهنجاری اکثرا یک هفته و گاهی بین 2 تا 3 روز برای نمایان شدن نتایج تزریق زمان لازم است.

 باید به این نکته توجه داشت که تزریق بوتاکس برای کاربرد های زیبایی یا درمانی دائمی نبوده و از ماندگاری بالایی برخوردار نیست و در افراد مختلف با توجه به شرایط ممکن است بین 3 ماه تا 6 ماه اثرات درمانی آن باقی بماند و برای ماندگاری طولانی مدت آن روال تزریق آن باید هزار سه ماه یا شش ماه به صورت دوره ای تکرار شود.

 آیا تزریق مداوم بوتاکس باعث افزایش ماندگاری اثرات می شود ؟

هرچند تزریق بوتاکس باعث فلج و غیر فعال شدن عضلات محل تزریق می شود اما باید به این نکته توجه داشت کهتزریق این ماده سمی به شکل موقتی عمل کرده و یک زمان محدودی نهایتا 6 ماه اثرات آن باقی می ماند و پس از طی دوره مشخص با توجه به محل تزریق و میزان دوز تزریق شده اثر آن از بین رفته و قدرت عضلات فلج شده آرام، آرام به شرایط قبل از تزریق بوتاکس باز می گردد.

اما باید به این نکته توجه داشت که وقتی عضلات به دلیل تزریق بوتاکس به شکل موقت فلج و غیر فعال می شوند انقباض و انبساط معمول را ندارند و این عدم تحرک باعث می شود که عضلات به مرور زمان قدرت اولیه خود را از دست داده و ضعیف شوند یعنی به مرور زمان کارایی خود را از دست بدهند که با توجه به شرایط عضلات اگر تزریق بوتاکس به شکل مداوم انجام شود می تواند باعث ماندگاری اثرات آن گردد.

 چقدر طول می کشد تا بوتاکس اثر کند ؟

با توجه به متفاوت بودن شرایط افراد مختلف و میزان دوز تزریق شده بوتاکس نمی توان یک زمان مشخص را برای نمایان شدن اثرات بوتاکس در افراد مختلف به شکل یکسان در نظر گرفت اما به طور متوسط در 80 تا 90 درصد موارد اثرات کامل تزریق بوتولینم یا بوتاکس پس از یک بازه زمانی 4 تا 7 روز قابل مشاهده می باشد.

 در برخی موارد تزریق سریع عمل کرده و بعد از دو تا سه روز می توان اثرات آن را در عضله هدف مشاهده کرد. اما به طور متوسط افرادی که بوتاکس تزریق می کنند باید حداقل دو هفته کامل صبر کنند تا اثرات تزریق بوتاکس را روی عضلات خود و چین و چروک ها ببینند.

 برای بدست آوردن نتایج مناسب بعد از تزریق بوتاکس باید عجولانه برخورد نشود تا بتوان در یک بازه زمانی مشخص نتیجه مطلوب را بدست آورد. همچنین باید به این نکته توجه داشت که ممکن است با توجه به شرایط عضلات در نقاط مختلف چهره این زمان متفاوت باشد ولی بطور کلی می توان گفت که اثرات تزریق بوتاکس را می توان در بک بازه زمان 3 تا 14 روزبه شکل واضح مشاهده نمود.

کلام آخر

در این محتوا به بررسی آنچه لازم است درباره بوتاکس و مراقبت های پس و پیش از تزریق بوتاکس بدانید پرداختیم. نکته‌ مهمی که در تزریق بوتاکس اهیمت زیادی دارد و باید پیش از اقدام برای تزریق آن مد نظر داشته باشید، این است که آیا تزریق بوتاکس برای شما بهترین و موثر ترین راه حل است یا خیر.

 امروزه روش ‌های متعددی برای جوانسازی پوست و رفع چین و چروک وجود دارد که هر کدام به نوبه خودشان بسیار موثر، کم‌خطر و کم‌عارضه هستند.

درخواست مشاوره
دیدگاه کاربران

مینا اسدی

26 تیر 1402

سلام تزریق بوتاکس نیاز به ترمیم داره؟ ینی هر چن وقت باید دوباره تزریق انجام بشه؟

مدیر کل

26 تیر 1402

سلام! بله🙂 بوتاکس اثرش دائمی نیست و معمولاً باید هر چند ماه یه بار دوباره تزریق بشه تا اثرات بهتری داشته باشه. بهتره با کارشناسای مجرب ما در تماس باشی تا برنامه‌ی مناسبی متناسب با نیازتون بچینن🌷

خدمات لیزر خانه لاغری تماس با ما
تماس و مشاوره رایگان
09331721326